Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Skontaktuj się z nami ×

referencyjna klienta: LJUSGARDA

OCS pomaga szwedzkiej firmie Ljusgårda w zautomatyzowanej produkcji salatek

Wynik: Ljusgårda zwiekszyla swoja produkcje salatek z 2 do 60 ton miesiecznie.

Produkcja Ljusgårda, która dotychczas byla czesciowo prowadzona recznie na mniejsza skale na powierzchni 650 metrów kwadratowych, zostala teraz przeksztalcona w zautomatyzowany system produkcyjny o powierzchni 7 000 metrów kwadratowych, z duzymi ambicjami dotyczacymi dalszej ekspansji i wzrostu. Dzieki uprawie pionowej i nowemu sposobowi uprawy salaty, wiecej niz 600 palet salaty opusci Ljusgårda, aby byc dystrybuowanymi do ponad 800 sklepów w calej Szwecji co tydzien.

O Ljusgårda

Ljusgårda znajduje sie w Tibro, w obiekcie wczesniej wykorzystywanym w przemysle drzewnym, teraz zmodernizowanym na nowoczesna pionowa farme wewnetrzna. Zaklad posiada certyfikat klimatyczny, w którym regulowane sa powietrze, swiatlo i woda, aby stworzyc idealne warunki wzrostu dla kazdej konkretnej rosliny. W Ljusgårda glówny nacisk kladzie sie na jakosc, zarówno pod wzgledem odzywiania, jak i smaku. Badania pokazuja, ze dzisiejsze owoce i warzywa zawieraja mniej witamin i mineralów niz 50 lat temu. Glównym wyjasnieniem tego jest zaniedbanie zawartosci skladników odzywczych podczas dziesiecioleci hodowli roslin z jednostronnym naciskiem na wysokie plony. Uprawiajac wewnatrz, w kontrolowanych warunkach, zapewnia sie zarówno proces produkcji, srodowisko, jak i jakosc produktów.

Tło inwestycji

Ljusgårda skontaktowala sie z firma OCS i poprosila o rozwiazanie, które mogloby obslugiwac i automatycznie transportowac pionowe rury o dlugosci 2,5 metra do uprawy salaty. Rosliny powinny byc transportowane przez rózne stacje i pomieszczenia uprawowe.

Poczatkowo projekt opieral sie na automatycznie napedzanych torach w calej fabryce, ale koszt inwestycji byl zbyt wysoki, dlatego opracowalismy rozwiazanie z nie napedzanymi buforami w pokojach hodowlanych. OCS rozwazal rózne rozwiazania, aby móc obslugiwac mniejsza lub wieksza liczbe rur na wózku. Na koniec rozwiazaniem bylo zaprojektowanie systemu z wózkami, które obsluguja 12 rur naraz przez caly proces. Kazda rura zawiera 24 sadzonki, lacznie 288 sadzonek na wózek. System zawiera lacznie 686 wózków.

Automatyczny transport miedzy stacja zbioru, myciem, sadzeniem a pomieszczeniem hodowlanym.

Pomieszczenia hodowlane sa zaprojektowane jako zamkniete komórki, aby zminimalizowac zanieczyszczenie szkodnikami miedzy rurami w róznych komorach.

System obsluguje 48 wózków w kazdym pomieszczeniu hodowlanym, a lacznie codziennie zbieranych jest 672 rur. Wózki sa ustawione w taki sposób, ze nawadnianie jest mozliwe z góry rur. Oswietlenie i wentylacja sa zintegrowane z systemem przenosnikowym. Przy maksymalnej wydajnosci system pomiesci okolo 300 000 roslin.

Po posadzeniu, uprawy pozostaja w pomieszczeniu hodowlanym przez okolo dwa tygodnie. Uprawy sa zbierane co najmniej dwa razy, aby osiagnac najwyzsza wydajnosc i wzrost. Podczas gdy rury sa w pomieszczeniu hodowlanym, moga latwo poprosic o wózek z dowolnej pozycji w pomieszczeniu, aby przeprowadzic inspekcje roslin. Kiedy uprawy sa gotowe do zbioru, sa one automatycznie transportowane do pomieszczenia zbioru, za pomoca sekcji transportu przy uzyciu systemu OCS 500. Salata jest zbierana, sprawdzana i pakowana, zanim nadejdzie czas transportu do sklepów.

„Majac w pelni automatyczny system transportu, od samego poczatku bylo dla nas oczywiste, a rozwiazanie systemu przenosnikowego firmy OCS jest naprawde inteligentne. Fakt, ze caly proces instalacji zostal przeprowadzony w sposób niezwykle profesjonalny, jest dodatkowym plusem”, mówi Mats Hellman, Glówny Kierownik Projektu w Ljusgårda.

Potrzebujesz rozwiązania z zakresu przenośników dla swojego biznesu? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

This site language is translated using machine translation